9 pażdziernika 2012 r.

XI ŚWIATOWY DZIEŃ TURYSTYKI

Aktywnie włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Dnia Turystyki. Uczniowie klasy IV b uczestniczyli w XI Bytomskim Rajdzie Promienistym pod hasłem „Turystyka i zrównoważona energia - siłami napędowymi zrównoważonego rozwoju”.
W tym roku zaplanowano 8 tras pieszych i rowerowych. My wybraliśmy trasę Śladami Matki Ewy von Tiele-Winckler.

Naszą wędrówkę szlakiem Matki Ewy rozpoczęliśmy w parafii pod wezwaniem Świętego Krzyża w Miechowicach. W środku kościoła zachwyciła nas rzeźba Madonny z Dzieciątkiem, wykonana z białego marmuru. Za zgodą księdza proboszcza byliśmy w krypcie kościoła. A na przykościelnym cmentarzu zatrzymaliśmy się przy grobach poległych górników.

Następnie udaliśmy się do pobliskiego parku, który pierwotnie był przypałacowym parkiem Wincklerów. Przy ulicy Matki Ewy znajdują się ruiny zamku Wincklerów. Przeszliśmy obok Szkoły Podstawowej nr 33 i ruszyliśmy w stronę Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. To właśnie główne miejsce działalności Matki Ewy. To teren Ostoi Pokoju. Zatrzymaliśmy się na małym cmentarzu – miejscu spoczynku Matki Ewy. Skromny grób z kamiennym krzyżem, na którym widnieje napis 
Ancilla Domini 1866-1930 Służebnica Pańska.

Obok znajduje się mały skromny dom z grubych ciosanych pni. To dom Matki Ewy. Niezwykle ciekawie o życiu i działalności Matki Ewy opowiedzia nam siostra Marta Grudke, diakonisa mieszkająca w Miechowicach. Otaczający ogród pełen zieleni i kwiatów dawał wrażenie, że znaleźliśmy się w miejscu bajkowym i zarazem szczególnym.

Podczas przystanku na trasie przewodnicy pani Teresa Tworek i pan Krzysztof Pawełczyk z bytomskiego oddziału PTTK przeprowadzili konkursy wiedzy o Rodzinie Wincklerów i działalności Matki Ewy. W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły i Szkoły Podstawowej nr 44. Laureatką II miejsca została uczennica naszej szkoły z kl. IV b Karolina Janas.

Całość zakończyła się na bytomskim Rynku pyszną grochówką.

Z turystycznym pozdrowieniem 
Anna Dziadek i Beata Ślązok
wraz z uczniami kl. IV b

 

POWRÓT