26 października 2012 r.

JEDEN ŚWIAT – KLUBY FILMOWE

W Katowicach odbyło się szkolenie pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej, wprowadzające do programu "JEDEN ŚWIAT – KLUBY FILMOWE". Uczestniczyły w nim dwie uczennice naszej szkoły: Agata Cipior i Maja Grzybowska z kl. 5d, pod opieką nauczycieli - pani Anny Dziadek i pani Iwony Święcickiej.

Już od wielu lat wspólpracujemy z Centrum Edukacji Obywatelskiej realizując projekty. Natomiast drugi rok realizujemy program Jeden Świat- Kluby Filmowe. W tym roku również zostaliśmy zakwalifikowani do międzynarodowego projektu edukacji globalnej, w ramach którego uczniowie wraz z nauczycielami tworzą szkolne kluby filmowe, organizują projekcje, dyskusje i akcje informacyjne. W Katowicach grupy uczniów z całej Polski pracowały nad zagadnieniami związanymi z globalizacją tworząc na mapie sieć wzajemnych powiązań między państwami, dzieląc się pomysłami dotyczącymi realnej pomocy Afryce.

W plastyczny sposób wyraziły protest przeciw konfliktom zbrojnym i ideę przyjaźni, miłości i zrozumienia między narodami. Nauczyciele dzielili się doświadczeniami w prowadzeniu szkolnych klubów filmowych i pomysłami na przyszłość. Pragniemy wiedzieć co może zrobić każdy z nas, by zmienić świat w którym żyjemy.

To możliwe. Trzeba tylko chcieć.

Pamiętajmy, że "edukacja globalna otwiera oczy i umysły ludzi na rzeczywistość, uświadamia potrzebę stworzenia świata, w którym będzie więcej sprawiedliwości, równości i będą przestrzegane prawa człowieka".