27 listopada 2012 r.

FINAŁ KONKURSU

27 listopada 2012 r. w naszej szkole odbyła się I Edycja Miejskiego Konkursu Historycznego "Patroni bytomskich ulic" dla uczniów bytomskich szkół podstawowych.

Celem konkursu było przybliżenie znanych postaci związanych z Bytomiem. Rozbudzenie zainteresowania uczniów naszą "Małą Ojczyzną". Rozwijanie zainteresowania historią Bytomia i ziemi śląskiej oraz szacunek wobec osób zasłużonych i ich działań na rzecz miasta i regionu.

Mottem przewodnim były słowa Jana Nikodema Jaronia:

Wzajemna miłość nasze serca zwiąże, i nie staniemy pod nawałem trudu, aż wspólną siłą dokonamy cudu*

Patronat nad konkursem objął:

  • Senator na Sejm RP – pan Andrzej Misiołek,
  • Prezydent Miasta Bytomia – pan Damian Bartyla,
  • Towarzystwo Miłośników Bytomia,
  • Fundacja im. Roberta Schumana,
  • Towarzystwo Opieki nad Zabytkami,
  • Miejska Biblioteka Publiczna,
  • Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Uroczystość uświetnili znakomici goście, m.in.:

  • Senator na Sejm RP - pan Andrzej Misiołek
  • przedstawiciele władz miasta w osobach: 
    • Prezydent Miasta Bytomia – pan Damian Bartyla
    • Zastępca Prezydenta Miasta Bytomia – pan Andrzej Panek
    • Radny Rady Miasta – pan Tomasz Kupijaj
    • Naczelnik Wydziału Edukacji – pani Grażyna Klich-Drewiczewska
  • Główny specjalista ds. marketinku i promocji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu
    pani Bogusława Zych
  • Kierownik Referatu Edukacji Historycznej Instytutu Pamięci Narodowej – pan Andrzej Sznajder
  • Zastępca Dyrektora Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi – pani Jolanta Stępień
  • Doradca metodyczny edukacji historycznej – pani Magdalena Janczewska
  • Prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – pani Ariana Gano-Kotula
  • Prezes Stowarzyszenia Ziemi Drohobyckiej – pani Alicja Brzan-Kloś
  • przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Bytomia w osobach:
    • dr Hanna Firganek,
    • pani Regina Żybert,
    • pani Elżbieta Plewnia,
    • pani Zofia Maizer.

W konkursie wzięło udział 19 drużyn z 11 bytomskich szkół podstawowych reprezentujących następujące szkoły:

  • Szkołę Podstawową nr 3,
  • Szkołę Podstawową nr 4,
  • Szkołę Podstawową nr  5,
  • Szkołę Podstawową nr 6,
  • Szkołę Podstawową nr 9,
  • Szkołę Podstawową nr 16,
  • Szkołę Podstawową nr 23,
  • Szkołę Podstawową nr 45,
  • Szkołę Podstawową nr 46,
  • Szkołę Podstawową nr 54,
  • Szkołę Podstawową nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi.

W I etapie Konkursu uczniowie rozwiązywali pisemny test.

Prace uczniów były oceniane przez komisję w składzie:

  • mgr Jolanta Stępień- przewodnicząca,
  • mgr Magdalena Janczewska – członek,
  • mgr Andrzej Sznajder – członek,
  • mgr Dariusz Cieślar - członek.

Do finału zakwalifikowały się drużyny ze szkół:

  • Szkoła Podstawowa nr 6,
  • Szkoła Podstawowa nr 16,
  • Szkoła Podstawowa nr 54,
  • Szkoła Podstawowa nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi.

Uczniowie odpowiadali na pytania, popisywali się swoją wiedzą.

Jury podkreśliło, że wszyscy uczniowie wykazali się rozległą wiedzą na temat patronów bytomskich ulic ich działań na rzecz miasta i regionu. Po podsumowaniu wyłoniono laureatów:

  • I miejsce (ex aequo):
    drużyna Szkoły Podstawowej nr 6 w składzie:
    Patryk Nowak i Daniel Węgorek
    pod opieką mgr Marty Pogody,
    drużyna Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w składzie:
    Wiktoria Zaborowska i Sara Białas
    pod opieką mgr Anny Dziadek,
  • II miejsce 
    drużyna  Szkoły Podstawowej nr 16 w składzie:
    Zuzanna Picheta i Patryk Pioruński
    pod opieką mgr Aleksandry Jasika,
  • III miejsce: 
    drużyna Szkoły Podstawowej nr 54 w składzie:
    Aleksander Adamietz i Kamil Oleszkiewicz
    pod opieką mgr Małgorzaty Zwanzinger,
  • IV miejsce: drużyna Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w składzie:
    Kacper Pluciński i Paweł Urzenitzok
    pod opieką mgr Anny Dziadek i mgr Adama Dębały.

Piosenka w wykonaniu Anny Karasińskiej, Emilii Rudnickiej i Pauliny Sadowskiej z klasy IVa oraz Niny Jakuszko i Marty Kudzior z klasy VIb Powróćmy jak za dawnych lat przeniosła nas w bajkowy świat lat dwudziestych.

Eliminacje konkursowe przeplatała część artystyczna w wykonaniu uczniów z kl. VI c, recytacja wierszy z twórczości Jana N. Jaronia oraz fragment dramatu Konrad Kędzierzawy, były formą popisu i kunsztu gry aktorskiej - uczniowie przygotowani przez p. Annę Dziadek i p. Adama Dębałę.

Szła dzieweczka zaśpiewały Marta Kudzior z klasy VIb oraz Marta Grabowska, Aleksandra Kukułowicz i Marta Sanigórska. Aranżacje piosenek oraz zespół przygotowała p. Ewa Hanzel.

10 najlepszych drużyn otrzymało nagrody ufundowane przez sponsorów:

  • Senatora – pana Andrzeja Misiołka,
  • Wydział Edukacji,
  • Towarzystwo Miłośników Bytomia,
  • Muzeum Górnośląskie w Bytomiu,
  • Miejskę Bibliotekę Publiczną,
  • Towarzystwo Opieki nad Zabytkami,
  • Instytut Pamięci Narodowej - Oddziałowe Biuro Edukacji Historycznej w Katowicach,
  • Firmę Poligraficzną Waikiki.

Prezentacja multimedialna bytomskich ulic wykonana przez p. Krzysztofa Freisa przypomniała nam o pięknie naszego miasta.

Oprawę plastyczną przygotowała mgr Renata Dobrzyńska.

Dyplomy dla uczestników konkursu zaprojektował p. Andrzej Stawujak.

Nad całością prac czuwała pani Dyrektor Beata Hucz-Pszon.

Do zobaczenia za rok w II edycji konkursu.

POWRÓT