Nasza szkoła przystąpiła do programu ogólnokrajowego „Trzymaj formę” we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Bytomiu.

Nasze hasło: „Żyj zdrowo, odżywiaj się prawidłowo”.

Celem programu jest zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia oraz realizacji aktywności fizycznej na ogólny stan zdrowia. W programie uczestniczą uczniowie klasy Vd i VIe pod opieką pań: Anety Sitko i Małgorzaty Szynczewskiej.

W ramach programu uczymy się o skutkach palenia, poznajemy: przyczyny chorób cywilizacyjnych, zasady prawidłowego żywienia, co oznacza znakowanie produktów spożywczych, wiemy jak udzielić pierwszej pomocy, podejmujemy aktywność fizyczną na co dzień „w zdrowym ciele zdrowy duch”.

ROK SZKOLNY 2016/2017

SPRAWOZDANIE Z PROJEKTU „TRZYMAJ FORMĘ”

W naszej szkole od kilku lat jest realizowany ogólnopolski projekt „Trzymaj formę” pod patronatem Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Bytomiu. Nasze hasło to: „Żyj zdrowo, odżywiaj się prawidłowo”.

Cel ogólny:
Zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia oraz realizacji aktywności fizycznej na ogólny stan zdrowia.

Cele szczegółowe

1. Pogłębienie wiedzy w zakresie znaczenia zbilansowanej diety dla organizmu człowieka.
  2. Nabycie umiejętności aktywnego wypoczynku w celu zdrowia.
  3. Zapoznanie uczniów z zasadami prawidłowego żywienia
  4. Kształtowanie zmiany postawy i zachowania związanych z prawidłowym żywieniem, jakością żywności i aktywnością fizyczną.
  5. Dostarczenie wiedzy i umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych.
  6. Rozwijanie samodzielności odpowiedzialności za własne zdrowie.

Adresatami projektu są uczniowie klas VI VI. Treści programu były realizowane na lekcjach wychowawczych oraz wplecione zostały w program wychowawczy i profilaktyczny szkoły.

Podejmowane działania w ramach programu to:

1. Dekalog zdrowego młodego człowieka
  2. Palisz – zdrowie tracisz
  3. Choroby cywilizacyjne: otyłość i anoreksja.
  4. Jak prawidłowo się odżywiać- budujemy piramidę
  5. Jemy zdrowo, bezpiecznie i ekologicznie
  6. Znakowanie produktów spożywczych
  7. Aktywne spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu.

Uczniowie pracowicie i kreatywnie pracowali w ramach programu. Przygotowywali prace plastyczne, prezentacje multimedialne, aktywnie spędzali czas uczestnicząc w wycieczkach rowerowych oraz zajęciach terenowych, wyjściach na basen, turniejach oraz innych zawodach sportowych.
Wszelkie działania na rzecz programu podejmowali wychowawcy klas, a pracę koordynowała p. Aneta Wesołowska.

Koordynator: Aneta Wesołowska

W roku szkolnym 2014/2015 również uczestniczymy w programie, cel przyświeca nam ten sam. W programie biorą udział klasy piąte i szóste.

Przykładowe zadania, które wykonywaliśmy w ramach tego programu prezentują zdjęcia.