12 maja 2015 r.

LISTY DLA ZIEMI 2015

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny włączyli się w ogólnopolską proekologiczną akcję edukacyjną: „Listy dla Ziemi” organizowaną przez fundację ekologiczną ARKA.

Co roku, kampania ma swoje główne przesłanie, które promuje proekologiczne postawy, pomysły i uczy zachowań sprzyjających ochronie zasobów naturalnych naszej planety.

Hasło Listów dla Ziemi 2015 to Nie bądź jednorazowy.

Głównym przesłaniem tegorocznej kampanii jest ograniczenie ilości śmieci, które produkujemy oraz ekokonsumpcjonizm.
Przeciętny Polak w ciągu roku produkuje 250-300 kg smieci. Każdy z nas może zrobić bardzo wiele dla środowiska, w którym żyjemy, na przykład poprzez właściwą segregację odpadów, przemyślane zakupy i oddawanie elektrośmieci do odpowiednich punktów. Odpady są zbyt cenne by je marnować.

Dnia 14 kwietnia rozpoczęliśmy akcję pisania „Listów dla Ziemi”, której celem było zwrócenie uwagi na brak skutecznej gospodarki odpadami w gospodarstwach domowych. Na podstawie swojej wiedzy oraz informacji zdobytych podczas lekcji powstały listy do dorosłych zachęcające ich do ekologicznych działań.

Listy pisane były na specjalnym papierze wykonanym z makulatury, który przesłała nam fundacja ARKA. Każdy uczeń zabrał swój list do domu i przeczytał go domownikom.

W listach znalazło się wiele podpowiedzi, co każdy z nas może ulepszyć w swoim codziennym życiu, by ograniczyć ilość odpadów. Rzeczy, które można wykorzystać kilka razy, wykorzystujemy tylko raz.

Młodzi ambasadorowie akcji ekologicznej przekonywali swoich rówieśników oraz dorosłych m.in. do rezygnacji z używania jednorazowych torebek foliowych, oddawania niepotrzebnych rzeczy w dobrym stanie innym ludziom, dokonywania mądrych zakupów, zwracania uwagi na nadmiar niepraktycznych opakowań i wybierali te, które można poddać recyklingowi.

Jagoda Latawiec
z zespołem