SZKOŁA PODSTAWOWA NR 51 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
SOLIDRANĄ SZKOŁĄ

Już po raz drugi,  od września 2014 r., braliśmy udział  w ogólnopolskim programie realizowanym przez Europejskie Centrum Solidarności i Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej "SOLIDARNA SZKOŁA”.

W ramach projektu uczniowie pod kierunkiem nauczycieli zrealizowali szereg inicjatyw. Projekt był realizowany w dwóch ścieżkach:

  • historycznej "Pamiętam o historii mojej ojczyzny”
  • społecznej "Dostrzegam potrzeby innych i odpowiadam na nie”.

Idee solidarności społecznej realizujemy na co dzień. Uczniowie naszej szkoły biorą udział w akcjach charytatywnych na rzecz środowiska lokalnego. Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy projekt społeczny „Szlachetna Paczka”, Kilometry Dobra , Żonkilowe Pola Nadziei. To są wspaniałe przykłady zaangażowania społecznego świadczące o wielkim sercu i empatii młodych ludzi.

Nasza praca została doceniona i znaleźliśmy się wśród 11 najaktywniejszych szkół w Polsce. 19 czerwca grupa naszych uczniów z kl. 6d, 6c i 5b zaprezentowała swoje działania podczas uroczystej gali w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. W programie było m.in. zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności, spotkanie z Prezydentem Lechem Wałęsą, warsztaty dla uczniów i nauczycieli oraz Stocznia Projektów. W tej części programu uczniowie prezentowali swoje osiągnięcia. Najaktywniejsi uczestnicy naszej szkoły: Agnieszka Walczak, Zofia Świętochowska, Michał Kukułka, Miłosz Palarz, Anna Bodzek, Emilia Rudnicka. Za wszystkie działania zaplanowane w programie, które dostarczyły uczniom wiedzy na temat przemian demokratycznych w Polsce i Europie oraz dały nam możliwość zaangażowania się na rzecz międzyludzkiej solidarności, szkoła otrzymała CERTYFIKAT SOLIDARNEJ SZKOŁY.

Relacja z konferencji

W programie uczestniczyła cała społeczność szkolna. Szkolnym koordynatorem programu była pani Anna Dziadek, Brygida Kaczyńska-Ćwik pod kierunkiem pani Dyrektor Beaty Hucz-Pszon.

ROK SZKOLNY 2013/14

Szkoła Podstawowa nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi uczestniczyła od września 2013 w ogólnopolskim programie realizowanym przez Europejskie Centrum Solidarności i Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej ,, SOLIDARNA SZKOŁA”

Solidarność” – jakie są jej historia i współczesność? Co to jest solidarność i w czym się może przejawiać? Dlaczego solidarność jest tak ważna w życiu społecznym? Na te pytania uczniowie Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicząc w ogólnopolskim projekcie „Solidarna Szkoła”.

Program „Solidarna Szkoła” jest elementem ogólnopolskich obchodów 25 rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów w Polsce 4 czerwca 1989 roku, wspólnego projektu Kancelarii Prezydenta RP i Kancelarii Senatu.

W ramach projektu uczniowie pod kierunkiem nauczycieli zrealizowali szereg inicjatyw. Idee solidarności społecznej realizujemy na co dzień. Uczniowie naszej szkoły biorą udział w akcjach charytatywnych na rzecz środowiska lokalnego. Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy projekt społeczny „Szlachetna Paczka”, Kilometry Dobra , Żonkilowe Pola Nadziei. To są wspaniałe przykłady zaangażowania społecznego świadczące o wielkim sercu i empatii młodych ludzi.

Uwieńczeniem całorocznej pracy było przygotowanie spektaklu pt. ,, Z niewydrukowanych stronic bibuły”Przedstawienie zostało zaprezentowane w czasie spotkań z rodzicami. Spotkanie przybliżyło zebranym rodzicom i uczniom, zaproszonym gościom genezę i skutki tamtych wydarzeń. Forma spektaklu dała uczniom możliwość poznania wydarzeń historycznych w sposób aktywny, poprzez przeżywanie, wyrażając swe uczucia w sposób emocjonalny. Często przewijały się słowa - Ojczyzna, Patriotyzm, Wolność – nadal ważne wartości dla współczesnego młodego Polaka. Nasz projekt został uznany za jedną z ciekawszych inicjatyw, a Szkoła Podstawowa nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi ogłoszona najaktywniejszą szkołą programu „Solidarna Szkoła”. 13 czerwca grupa naszych uczniów z kl. 6e i 5b zaprezentowała swoje działania podczas uroczystej gali w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Szkoła znalazła się w piętnastce szkół w Polsce zaproszonych do historycznego miejsca, Stoczni Gdańskiej i Sali BHP na podsumowanie projektu.. W programie były m.in. warsztaty dla uczniów i nauczycieli oraz spotkania z bohaterami przełomu i ekspertami: Bogdanem Lisem, Bożeną Rybicką- Grzywaczewską, Ireneuszem Krzemńskim, Anną Miler, Janiną Ochojską, Alicją Pacewicz.,, Spotkanie to pozostanie na zawsze w mojej pamięci” - powiedziała jedna z uczennic.
Najaktywniejsi uczestnicy naszej szkoły: Barbara Bazger, Julia Gambusz, Oliwia Grabiec, Marta Sitek, Magdalena Skraba i Martyna Munda.

Za wszystkie działania zaplanowane w programie, które dostarczyły uczniom wiedzy na temat przemian demokratycznych w Polsce i Europie oraz dały nam możliwośc zaangażowania się na rzecz międzyludzkiej solidarności, szkoła otrzymała CERTYFIKAT SOLIDARNEJ SZKOŁY.

W programie uczestniczyła cała społeczność szkolna. Szkolnym koordynatorem programu była Pani Anna Dziadek, Pani Beata Ślązok, Pani Iwona Święcicka pod kierunkiem Pani Dyrektor Beaty Hucz-Pszon.

POWRÓT