13 września 2016 r.

NARODOWE CZYTANIE 2016

Za nami piąta edycja ogólnopolskiej akcji pt „Narodowe Czytanie”, które zostało w 2012 roku zainicjonowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jej nadrzędnym celem była popularyzacja fundamentalnych dla polskiej literatury dzieł literackich i promowanie kultury żywego słowa. W tym roku wyboru lektury dokonali sami czytelnicy, a powieść, nad którą pochylili się Polacy 3 września nosiła tytuł „Quo vadis”, za którą Henryk Sienkiewicz w 1905 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla. Należy nadmienić, że została ona przetłumaczona na pięćdziesiąt języków i wielokrotnie zekranizowana.

W naszej szkole uczniowie z klasy 6 e- Natalia Klita, Dawid Baran, Mateusz Kukulski, Kacper Żełabowski przybliżyli dzieje miłości Ligii, zakładniczki pochodzącej z plemienia Ligów i patrycjusza rzymskiego Marka Winicjusza, jak również ukazali obraz wielonarodowego Rzymu uczniom z klas szóstych, dla których powieść stała się zachętą do samodzielnego sięgnięcia po tak wspaniałą lekturę, do której zachęcał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do czytelników.

 

Uczniowie po wysłuchaniu fragmentów powieści tworzyli projekty okładek do powieści „Quo vadis”, które następnie zostały udostępnione w holu szkoły.

Artur Frączek Maja Cichoń Wiktoria Zając
Filip Glura Kamil Kruszko Kamil Starościk
Magdalena Koniecpolska Liwia Petelicka Zuzanna Osińska

Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowały nauczycielki języka polskiego: Beata Czechowska-Siudak i Barbara Charchuła.

Beata Czechowska-Siudak

 

POWRÓT