22 września 2016 r.

UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA POMNIKA

Poczet Sztandarowy, uczniowie i harcerze naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego zamordowanym w 1941 roku profesorom politechniki lwowskiej. Niemcy rozstrzelali polskich naukowców, wykładowców uczelni lwowskich oraz docentów wyższych uczelni Lwowa, a także członków ich rodzin. 17 września 2016r. mieszkańcy naszego miasta oddali hołd pomordowanym. Przed budynkiem Państwowych Szkół Budownictwa został odsłonięty pomnik ofiar Kaźni Profesorów Lwowskich.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą celebrowaną pod przewodnictwem księdza Damiana Dalnickiego w Kościele pod wezwaniem Świętej Barbary w intencji zamordowanych profesorów lwowskich oraz ich bliskich, krewnych, przyjaciół i znajomych. Następnie uczestnicy przemaszerowali we wspólnym pochodzie pod pomnik. Do zebranych przemówił m.in. prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Niech ten pomnik, będzie naszym hołdem złożonym pomordowanym naukowcom i ich bliskim, niech trwale przypomina następnym pokoleniom o skali tej zbrodni ostrzegając o złu, które zawsze przynosi wojna.

Zabrał głos prezes Górnośląskiego Stowarzyszenia Wspólnota Polska - pan Stefan Gajda oraz świadek wydarzeń z 1941 roku – Pan Jan Longchamps de Bérier, który 4 lipca na Wzgórzach Wuleckich stracił ojca i trzech braci. Zaapelował, by pamięć o tej tragedii była przestrogą przed nacjonalizmem, który dziś odżywa w Europie.

Po uroczystym odsłonięciu nastąpił Apel Pamięci, żołnierze z 34 Śląskiego Dywizjon Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia oddali salwę honorową. Licznie zebrani goście złożyli kwiaty pod pomnikiem. Pieśni patriotyczne wykonała Orkiestra Wojskowa z Bytomia. Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Balicka, Kamil Śpiewak, Małgosia Janicka, Zuzanna Ślusarczyk, Kacper Żełabowski.

Anna Dziadek
dh Jagna Świętochowska

 

POWRÓT