3 czerwca 2017 r.

KAMIENIE PAMIĘCI
OGÓLNOPOLSKA PREZENTACJA PROJEKTU

25 i 26 maja odbyła się w Rzeszowie kolejna edycja projektu edukacyjnego IPN „Kamienie Pamięci”, tym razem nosząca tytuł „Życie za Życie” i traktująca o ludziach, dziś zapomnianych, którzy w czasie wojny bezinteresownie pomagali ludności żydowskiej przetrwać Zagładę. Organizatorem tegorocznej odsłony projektu był Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Projekt realizowano pod patronatem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Uroczysta gala odbyła się w Wyższej Szkole Prawa i Administracji – Rzeszowskiej Szkole Wyższej, przy ul. Cegielnianej 14, w auli „Collegium Administrativum”.

W gali uczestniczyli: wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko, rektor WSPiA prof. Jerzy Posłuszny, prof. Czesław Kłak - WSPiA, prof. Wacław Wierzbieniec - Uniwersytet Rzeszowski, kierownik Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów z Markowej dr Anna Stróż , mjr Mirosław Murdza z 3 Podkarpackiej BOT oraz uczestnicy projektu wraz z opiekunami.

Projekt był adresowany do młodzieży szkolnej, drużyn i zastępów harcerskich, kół naukowych, grup rekonstrukcyjnych, kół kombatantów oraz uczestników indywidualnych, pasjonatów historii. Zadaniem uczestników było odnalezienie i przygotowanie biogramu osoby, która w jakikolwiek sposób pomagała ludności żydowskiej przetrwać Holokaust, a która nie została zapisana w zbiorowej pamięci, choć na to zasługuje, bądź też zaproponowanie formy upamiętnienia takiej osoby. Projekt realizowało 66 grup z całej polski, łącznie 350 osób. Na finał przyjechało 55 grup – 260 uczniów wraz z opiekunami. Uczniowie naszej szkoły przygotowali 13 projektów, każdy z nich obejmował jednego bohatera, który z narażeniem życia pomagał Żydom w czasie II wojny światowej

Partnerem tegorocznej edycji jest Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Tutaj odbyła się inauguracja projektu, a wszyscy uczestnicy biorący udział w finale odwiedzili to niezwykłe miejsce.

Wszystkie projekty zostały przygotowane z olbrzymią starannością i dużym zaangażowaniem w poszukiwanie materiałów o wybranych bohaterach. Niejednokrotnie autorzy prac dotarli do rodzin bohaterów, poszukując relacje, zdjęć i pamiątek rodzinnych. Każdy projekt został nagrodzony kamieniem pamięci, a uczestnicy projektu otrzymali dyplom poświadczający udział w projekcie edukacyjnym „Kamienie pamięci”.

W trakcie naszej pracy nad realizacją projektu wielokrotnie spotkaliśmy się z życzliwością i pomocą wielu osób i instytucji. Dokumentację fotograficzną z prezentacji wykonała Pani Joanna Lipa. Opiekę nad grupami w trakcie przygotowań i realizacji projektu sprawowała katechetka i nauczycielka historii i społeczeństwa – mgr Anna Dziadek.

mgr Anna Dziadek

 

POWRÓT