Narodowe Czytanie 2017r.

"Wesele” to nie jest takie pokazywanie problemów Polski w sposób zdecydowanie jasny, to nie jest dyktowanie nikomu tego, co ma myśleć o sytuacji w Polsce. „Wesele” jest utworem, który pozwala na szeroką interpretację i ono właśnie budzi, budziło i zapewne będzie budziło w przyszłości dyskusję na temat Polski”.

Takimi słowami zainaugurował  prezydent Andrzej Duda kolejne już szóste Narodowe Czytanie, które jest ogólnopolską akcją publicznego czytania dzieł narodowej polskiej kultury, mającą na celu popularyzowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Tegoroczne Narodowe Czytanie promował portret aktorki Wandy Siemaszkowej w stroju Panny Młodej z „Wesela”, namalowany przez Stanisława Wyspiańskiego w 1901 roku, w którym odbyła się prapremiera dramatu.

„Wesele”- dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie wydarzenia- wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Roztaczająca się sceneria stała się inspiracją do stworzenia dzieła wyjątkowego, pełnego historycznych i narodowych odniesień, w którym dominuje cięty język, ironia, refleksyjność, diagnoza przyszłych dziejów Polski.

W naszej szkole również po raz szósty odbyła się edycja Narodowego Czytania. Uczniowie z klasy 7e-Wiktoria Zając, Natalia Klita, Zuzanna Smolarczyk, Kacper Żełabowski, Dawid Baran, Liwia Petelicka, Zuzanna Zakrzewska, Artur Frączek, Antoni Kruszyński, Mateusz Kukulski w niezwykle sugestywny sposób odczytali uczniom z klas siódmych zawiłości między  krakowską inteligencją a chłopami, weszli w role bohaterów bawiących się na weselu i  wypowiadających swe kwestie w akcie I. Po lekturze  uczniowie wykonywali formy plastyczne, wianki oraz wycinanki, które staną się elementem dekoracyjnym klas.

Opiekę merytoryczną w tegorocznym Narodowym Czytaniu sprawowała nauczycielka języka polskiego Pani Beata Czechowska – Siudak.